ANALIZA KOLORYSTYCZNA W MIĘDZYNARODOWYM SYSTEMIE 12 TYPÓW.

 

Co nam daje analiza kolorystyczna?

Analiza kolorystyczna ma na celu odkryć indywidualną paletę barw, która w sposób idealny podkreśli atuty urody, będzie harmonizować z kolorem oczu, skóry i włosów.
Gdy dana barwa pasuje do naszego typu urody, skóra wygląda na świeżą, wypoczętą i zdrową. Usta wydają się bardziej czerwone, a w oczach pojawia się blask.

Gdy kolor nie pasuje twarz wygląda na zmęczoną i bez wyrazu, karnacja przybierze odcień szarawy lub dość wyraźnie się zaczerwieni, usta są blade, a cienie pod oczami czy drobne zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Podczas analizy dowiesz się nie tylko jakim jesteś typem kolorystycznym, ale także nauczysz się samodzielnie dostrzegać zależności zachodzące pomiędzy poszczególnymi barwami, poznasz podstawowe zasady komponowania kolorów w ubiorze i makijażu na bazie swojej gamy barw.

Znając swoją paletę kolorów, możemy w prosty sposób podkreślić nasze naturalne piękno, dobierając odpowiednią dla siebie garderobę czy dodatki, dopasować idealne kolory do makijażu oraz kolor włosów.
Dzięki analizie nie popełnisz już kolorystycznych zakupowych grzechów, oszczędzisz czas i pieniądze!

 

Jakie wyróżniamy typy kolorystyczne w międzynarodowym systemie?

Light Spring,

Warm Spring,

Clear Spring,

Light Summer,

Soft Summer,

– Cool Summer,

– Soft Autumn,

– Warm Autumn,

– Deep Autumn,

– Cool Winter,

– Clear Winter,

– Deep Winter.

 

Czym różni się analiza kolorystyczna w systemie 12 typów urody od analizy z podziałem na 4 pory roku?

Wciąż popularny w Polsce i propagowany przez większość szkół wizażu system 4 pór roku nie jest już używany nigdzie na świecie. Standardem jest obecnie analiza obejmująca 12 typów, dawny system uważany jest za przestarzały.

System 12 podtypów nie jest systemem alternatywnym do klasycznego podziału na cztery pory roku, jest jego rozwinięciem i udoskonaleniem.

W nowoczesnym systemie typ kolorystyczny określa się w podobny sposób jak w przypadku klasycznej techniki analizy czterech pór roku, tzn. przypisując danej osobie trzy atrybuty koloru:
– odcień, czyli temperatura koloru (ciepły, chłodny)
– walor (jasny, ciemny)
– chromatyczność (czysty, zgaszony)

Niektórzy mogą się zastanawiać, po co mnożyć typy kolorystyczne, skoro podział na 4 pory roku wystarcza.
Tylko czy na pewno? Większość osób nie jest w stanie w pełni wpisać się jeden z czterech typów urody, niewiele osób może powiedzieć, że w 100% pasuje jej opis konkretnej pory roku.
W obrębie jednej pory roku można spotkać bardzo różne osoby, każdej pasują nieco inne odcienie barw.
A skoro potrzebują innych barw, to znaczy że istnieje potrzeba podziału czterech pór roku na dalsze podtypy.

4 pory roku to system bardzo schematyczny, ograniczony. Bardzo dużą rolę odgrywa w nim odcień, kolorysta zawsze najpierw zastanawia się czy klientka jest typem ciepłym czy typem chłodnym? I oczywiście, są osoby które bez problemu wpiszą się w ten schemat, ale są też takie przy których jest już problem, a takich osób, szczególnie w Polsce jest bardzo dużo.
Analiza 4 typów wprowadza ścisłe podziały – Jesienie i Wiosny dostają tylko kolory ciepłe, Zimy i Lata wyłącznie chłodne. A to jest błąd, ponieważ wielu osobom pasują barwy zarówno chłodne, jak i ciepłe.

Nie zawsze odcień jest najważniejszy, w nowym systemie nie zapomina się o innych atrybutach kolorystycznych, tzn. o walorze i chromatyczności.
Ważne jest ustawienie atrybutów kolorystycznych we właściwej kolejności, która umożliwia określenie podtypu analizowanej osoby i nie jest przypadkowa, a stanowi ścisłe odzwierciedlenie wyglądu analizowanej osoby.

Analiza z podziałem na 12 typów kolorystycznych nie daje sztywnych ram kolorystycznych dla każdego typu, daje jedynie pewne wskazówki, to kolorysta dobiera do klientki odcienie, bazując jedynie na pewnych zasadach. Analiza ta pozwala styliście zachować kreatywność, jest tylko drogowskazem, nie wpycha go w takie schematy jak stara metoda analizy, nie ogranicza go.

 

Jak wykonywana jest analiza kolorystyczna?

Analizę kolorystyczną wykonujemy przy odpowiednim oświetleniu, w oparciu o specjalne chusty kolorystyczne, za pomocą ram oraz na podstawie ogólnej charakterystyki.

W pierwszej kolejności ustalamy tzw. atrybut główny (key colour characteristic) dla danej osoby, czyli główną cechę określającą typ analizowanej osoby (odcień, walor, chromatyczność).

Kolejny etap analizy to oznaczenie drugiego atrybutu kolorystycznego, czyli wskazanie cechy która charakteryzuje 10% wyglądu klientki i ostatecznie rozstrzyga o przynależności do określonej pory roku.

 

Jak przygotować się do analizy?

• Na analizę przyjdź wypoczęta, nie rób analizy jeżeli masz za sobą ciężki tydzień, na twarzy nie powinno być widać oznak zmęczenia.

• Poprzedniego wieczoru nie używaj silnie działających kosmetyków, gdyż w dniu analizy mogą pojawić się alergie lub podrażnienia na skórze.

• W dniu analizy najlepiej zrezygnuj z mocnego makijażu, dzięki czemu nie będzie potrzeby wykonywania intensywnego demakijażu.

• Nie rób analizy jeżeli jesteś chora (nawet jeśli będzie to lekkie zakatarzenie) bo zmienia się wygląd skóry, w tym jej odcień.

• Skóra nie powinna być świeżo opalona, szczególnie należy unikać solarium, które powoduje nienaturalne zaczerwienienie skóry.

• Zrezygnuj ze stosowania samoopalacza tydzień przed analizą.

• Ubierz bluzkę z lekkim dekoltem, najlepiej w neutralnym odcieniu (beżowy, szary).

 

W prezencie otrzymasz przewodnik po Twoim typie urody! (w formacie PDF)

Znajdziesz w nim:

  •  szczegółowy opis swojego typu,
  •  zalecaną paletę kolorystyczną,
  •  przykładowe zestawienia barw gotowe do wykorzystania w stylizacji i makijażu,
  •  wskazówki dotyczące tego, co powinno znajdować się w Twojej szafie, jak dobierać ubrania,
  •  w jaki sposób kreować makijaż,
  •  jakie style najlepiej podkreślają Twój typ urody.

… oraz wiele innych przydatnych wskazówek oraz porad.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM! 

 

Numer licencji Kolorysty: 51/WK/2014